Шкільний булінг (від англ. bullying - «знущання») - це прояв агресії одних дітей по відношенню до інших. Часто булінг не стає демонстрацією фізичної сили, а зводиться до психологічного цькування. Так, група дітей може оголосити бойкот одному зі школярів, поширювати плітки та чутки про нього, насміхатися. Жертва при цьому почувається ізгоєм і відчуває сильний стрес.
На жаль, якихось універсальних порад та «ліків» від булінгу не існує. Тут все дуже індивідуально і залежить від багатьох чинників – мотиви агресорів, особистість жертви, обставини навколо. То як же бути тому, хто зазнає щоденного знущання у класі? Є кілька рекомендацій, які, ймовірно, зможуть трохи полегшити життя:
• Поговорити з кривдниками. Спробуй вийти на контакт із тими, хто тебе ображає. Якщо булінг почався через якийсь конфлікт, то цілком імовірно, що могло статися нерозуміння. Іноді розмова допомагає вирішити якісь питання та припинити агресію.
• Про травми мають знати! Якщо тебе постійно б'ють (або якось фізично/сексуально принижують) і на тілі залишаються забиті місця, пошкодження і т.д. - Не треба мовчати про це! Якщо є можливість – варто звернутися до медпункту школи, лікарні чи травмпункту, щоб усі сліди були офіційно зафіксовані. Розкажи! Поговори з дорослими, яким ти довіряєш. Це можуть бути батьки, шкільні вчителі чи психолог, це можуть бути друзі не зі школи чи
родичі. Є спеціальні служби, до яких можна зателефонувати. Дорослі можуть допомогти змінити ситуацію. Буває так, що через якісь причини людина, якій розповіли про булінг, не вживає жодних дій, щоб запобігти проблемі. І тут варто говорити з кимось іншим. Головне, щоб все не затихло. Не мовчи про це! Необхідно пам‘ятати про те, що булінг у школі може мати катастрофічні наслідки, і треба всіма силами намагатися його запобігати. Це може бути як суїцид жертви, так і помста кривдникам – стрілянина у школі та ін. Згідно зі статистикою, близько 45% людей, які в шкільні роки були жертвами булінгу, у дорослому житті більш схильні до депресії. З ними можуть спостерігатися різноманітні психічні розлади. Щоб не допустити цього, важливо діяти і не пускати все на самоплив, а боротися і вирішувати проблему.